Levrek, bir kıyı balığıdır. Ancak hangi türdeki kıyılarda sık görülür? Bu kıyılar ne gibi özelliklere sahip olmalıdır? Bunlardan bahsedelim.

AKLINIZDA BULUNSUN Genç levreklerin(yavru) sırtları kara benekli, erginlerin sırtları ise beneksiz veya benekli olup koyu renktedir.

Arkadaşlar, bu balık etçil olduğu için çoğu zaman balıkla beslenir. Balığın balığı yakalaması da kolay olmayacağından dolayı bulanık sularda avlanırlar. Böylece levreğin duyularının diğer balıklara nazaran daha gelişmiş olduğunu söyleyebiliriz. Bulanık sularda avlandıkları için kayalıkların kumlarla buluştuğu noktalarda sık bulunurlar. Nehirle denizin birleştiği bölgede fazlaca bulunurlar. Sebebi de bahsettiğim gibi bulanık suda avlanmalarıdır. Ayrıca kıyılarda dip yapısı eriştelik şeklinde olan bölgelerde sık gözlenirler. Bilmeyenler için açıklayalım. Eriştelik, kıyılarda deniz yosunlarının hareketi engelleyecek biçimde çok olduğu yere denir.

Levrek Nerelerde Olur?

Başka Hangi Avlanma Taktiklerimiz Var?

Levrek balığını avlama taktiklerinden birisi de sessiz ve hareketsiz olmaktır. Sesten ve su kenarındaki hareketlilikten çok rahatsız olurlar. Bundan ötürü levrek avında oldukça hareket etmeden durmalıyız. Oturarak atış yapabiliriz. Yüksek ses çıkarmayabiliriz. Işık kullanmayabiliriz. Jig kullanıyorsak at çek yaparken balığın her zaman gördüğü bir direğin veya cismin yanından atış yaparsak şansımız artar. Bu yazdıklarıma dikkat ederseniz maksimum şekilde levrek tutma şansımız olacaktır. Ancak tabi bu işte ne olacağı her zaman bilinemeyebilir. Ayrıca balığın fazla bulunacağı bir bölge de dalganın kırıldığı yerlerdir. Levrek, dalganın kırılmasının hemen gerisinde yer alır. Bu yüzden dalga kırılma bölgelerine paralel şekilde atış yapılmalıdır, suya girmekten de kaçınmayın.

Levrek Nerelerde Olur?

Özetleyecek ve sıralayacak olursak, levrek nerelerde olur?

-Kıyı kesimlerde

-Nehirle denizin birleştiği bölgelerde

-Dalga kırınımının arkasında

-Mendirek içlerinde

-Kayalıklarla kumların birleştiği yerlerde

-Eriştelik adı verilen hareketi zorlaştıracak kadar yosun bulunan yerlerde

-Genel olarak suyun bulanık olduğu bölgelerde

                                                                                      sık bulunurlar.

Ancak levrek balığı her mevsimde sık bulunmuyor. Bölgelerimize göre bulunma sıklığı değiştiği için Levrek Ne Zaman Avlanır? İsimli yazımıza bakarak bulunduğunuz şehre göre bir çıkarımda bulunmanız çok daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca gün içinde hangi saatlerde sık yer aldığı da yazmaktadır. Kabaca şekilde söylersek Karadeniz için yaz aylarında, Marmara için ilkbahar başlarında, Akdeniz için kış aylarında, Ege için sonbaharda avlanmak daha uygundur.

Bir cevap yazın