Balıkçı Sitesi’ne hoş geldiniz. Bugün levrek avlama yöntemlerini anlatacağım. Türkiye’de iki adet levrek türü bulunuyor: Bayağı Levrek ve Benekli Levrek. Onun için bu yazı Türkiye’deki avlar için daha geçerli olacaktır. Levrek balığı öncelikle etçil bir balıktır. Peki canlı yemle, silikonla, sahte yemle, etle nasıl tutulur?

AKLINIZDA BULUNSUN Genç levreklerin(yavru) sırtları kara benekli, erginlerin sırtları ise beneksiz veya benekli olup koyu renktedir.

Levrek Avlama Yöntemleri

1-Canlı Yem ile Avlama

Canlı yem ile levrek avlamak diğer yöntemlerden daha verimlidir. Peki hangi canlıları kullanmamız daha iyi olur? Nasıl bir oltaya bağlamamız gerekiyor? En favori canlı yem yavru kefal balığıdır. Bunu sarpa ve ispari(isparoz) yavrusunun yanı sıra kaya balığı vs. takip eder. Balıkları aşağıdaki görseldeki gibi bağlayıp fırlatıyoruz.

Levrek Nasıl Avlanır?

Canlı yemle yapılan av için av bölgenizin tatlı tuzlu su olmasına göre, derinliğe göre bir kanca alın. Bu kanca uzun saplı olur büyük ihtimalle. Balık malzemeleri satıcısına sormanızı tavsiye ediyorum. Yerli balıkçılar daha iyi bir öneride bulunacaktır.

2-LRF Yöntemi ile Avlama

Gerçek yem kullanmadan balık avlamak çoğumuzu cezbediyor. LRF yöntemiyle yaşadığımız bu duygu levrekle birleşince çok daha seveceğiniz bir hal alıyor. Silikon veya jig kullanarak bu yöntemle galip gelen siz olabilirsiniz. Bu konuyla ilgili YouTube’da birçok video bulunmaktadır. İzlemenizi tavsiye ederim.

Levrek Nasıl Avlanır?

3- Et ile Avlama

İlk deneyiminizde tavsiye edilecek bir yöntemdir. Maliyet açısından uygundur. Kullanacağınız iğne kısa pala tarzı iğnedir. Levrek iğnesi diye de adlandırılan bu iğneye et, 15-20 gr kadar dairesel şekilde takılmalıdır. Et çeşidi olarak pek ayırt edici bir fark yoktur.

Levrek İğnesi

Bayağı levrek tüm denizlerimizde mevcuttur, benekli levrek ise Akdeniz ve Güney Ege denizimizde bulunur. Karadeniz’de bulunan minekop(kötek) balığı da bir bayağı levrektir.

Levrek balığı, şubatın başından mayıs ortalarına kadar en lezzeti zamanını geçirir. Ancak genel olarak çok lezzetli ve ekonomik değeri yüksek bir balık olduğu için eğer yaşarsanız yaşayacağınız av deneyimi muhteşem geçecek.

Levrek Nasıl Avlanır?

Levrek Nasıl Avlanır? isimli yazımızla ilgili yorumlarınız bizim için çok değerli. Yorum yapmayı unutmayın 🙂

Bir cevap yazın